Záchovná stomatológia

Záchovná stomatológia sa zaoberá profesionálnym ošetrením zubného kazu ako aj ošetrením koreňových kanálikov alebo paradentózy.

Ošetrenie zubného kazu
Po konzumácii jedál dochádza na zuboch k vzniku zubného povlaku. Ide o vrstvu obsahujúcu baktérie, ktoré premieňajú cukry na kyselinu. Povlak sa usádza všade v ústnej dutine, avšak za pomoci slín, sa povlak v ustách odstraňuje. Ide o tzv. samočistenie. Naopak, na niektorých miestach musíme zubný povlak odstraňovať pravidelným čistením. Mimoriadne dôležité je večerné čistenie zubov. Ak sa zuby pravidelne nečistia, vzniká zubný kaz, ktorý najprv narúša zubnú sklovinu, potom prechádza do dreňovej dutiny, odkiaľ môže prejsť do zubného nervu. V takomto prípade už začína byť zub bolestivý. Ak je zub napadnutý takýmto spôsobom, pristupujeme k endodoncii, teda k liečbe koreňových kanálikov.
Ošetrenie koreňových kanálikov
Zubná dreň sa nachádza vo vnútri zuba v koreňových kanálikoch, pričom do zubnej drene prenikajú aj drobné cievy a nervy. Ak sa zubná dreň poškodí tým, že kaz prenikne hlboko do zuba, tak zubná dreň reaguje zápalom, ktorý sa prejavuje bolesťou. Zubný nerv nemá schopnosť obrany, a preto pri dlhšom vplyve baktérií a toxínov nerv odumiera. Vtedy je potrebné vykonať endodontické ošetrenie – čistenie koreňových kanálikov a vybranie zubného nervu. Ak k tomuto ošetreniu nedôjde, baktérie sa cez koreňové kanáliky začnú šíriť do okolia zuba, pričom môžu poškodiť tkanivo zubného lôžka a časom môžu negatívne ovplyvniť zdravotný stav pacienta. Včasné odstránenie infikovaného odumretého tkaniva a úspešné ošetrenie zubných kanálikov zachráni zub a tým pádom nebude potrebná jeho extrakcia.
Aký je priebeh endodontického ošetrenia?
Endodontické ošetrenie zuba je bezbolestné (pred ošetrením sa pacientovi podáva lokálna anestézia pre znecitlivenie) a zahŕňa konzultáciu, diagnostiku, podanie anestézie, odstránenie kazu, čistenie a dezinfekciu koreňových kanálikov, zaplnenie koreňových kanálikov a ošetrenie pomocou zubnej korunky alebo výplne. Na našej klinike používame moderné technológie na diagnostiku tvaru, dĺžky a počtu koreňových kanálikov. Počas endodontického ošetrenia sa môžu niekoľkokrát použiť RTG snímky a týmto spôsobom získavame možnosť priamej kontroly nad samotným výkonom. Vďaka použitiu najmodernejších prístrojov a postupov je zaručená maximálna precíznosť a kvalita ošetrenia pacienta.

Objednajte sa

Napíšte nám a nechajte nám na seba kontakt.
My vám zavoláme a dohodneme si s vami termín.

Pondelok - Piatok: 7:30 - 16:00

+421 949 665 679

recepcia@dreamdentalclinic.sk

Pri Hrubej lúke 15, Bratislava

Pri Hrubej lúke 15, Bratislava 841 01

Vyhradené parkovanie